Tępe urazy z krwiakami

Jak powstają krwiaki?

Krwiak (siniak) to miejscowe nagromadzenie się krwi wydostającej się z uszkodzonego naczynia krwionośnego (żyła, tętnica). W otaczających tkankach dochodzi do nagromadzenia się krwi, a następnie jej wykrzepienia. W przeważającej większości przypadków krwiak jest niegroźny i dość szybko ulega samoczynnemu całkowitemu wchłonięciu.

Najczęstszą przyczyną powstawania krwiaka jest przebycie szeroko rozumianego urazu, w wyniku np. uderzenia, stłuczenia. Zdarza się również, że uszkodzenie tkanki następuje podczas wykonywania zastrzyku, pobrania krwi czy też założenia wenflonu. Warto także pamiętać, że krwiak może również powstać w przypadku istnienia zaburzeń w krzepliwości krwi, jak na przykład u osób z hemofilią lub u pacjentów stosujących leki przeciwkrzepliwe.

Jakie są objawy?

Objawy związane z krwiakiem uzależnione są od jego lokalizacji i rozmiaru. Po poradę lekarską warto się zgłosić, gdy doznany uraz był znaczny lub umiejscowienie krwiaka i objawy z tym związane budzą nasz niepokój.

Pod wpływem urazu i uszkodzenia tkanek dochodzi do powstania miejscowego stanu zapalnego, co objawiać się może bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Z biegiem czasu krwiak zmienia zabarwienie z czerwonego i sinego, na brunatno-żółte aż znika bez śladu. Proces zmian barwy krwiaka związany jest z stopniowym rozkładem hemoglobiny obecnej w czerwonych ciałkach krwi, które wydostały się poza obręb naczyń krwionośnych.

Jak leczyć?

Krwiak niewielkich rozmiarów powstały po lekkim uderzeniu czy upadku wchłonie się sam, jest to tylko kwestia krótszego lub dłuższego czasu. Niemniej jednak warto bezpośrednio po urazie zastosować zimny okład, który powoduje obkurczenie naczynia i ogranicza obszar wewnętrznego wylewu krwi. Następnie można stosować odpowiednie leki przyspieszające wchłanianie krwiaka, działające przeciwzakrzepowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Są to zwykle preparaty dostępne bez recepty. Do takich preparatów należą maści, żele oraz kremy do stosowania miejscowego zawierające heparyny lub heparynoidy, a których częstym dodatkiem są także: salicylan dietyloaminy, hialuronidaza, czy też esycyna. Można także stosować ekstrakty z arniki w postaci płynu, maści lub żelu. Warto także czasem rozważyć zastosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Jak działają pochodne heparyny?

Heparyna oraz heparynoidy stosowane miejscowo na skórę ułatwiają szybsze wchłanianie się krwiaków oraz wybroczyn. Substancje te normalizują lepkość krwi, przepuszczalność naczyń i zdolność wiązania wody przez międzykomórkową tkankę podskórną. Tym samym dzięki swoim właściwościom zapobiegają powstawaniu powierzchownych zakrzepów i ułatwiają rozpuszczanie już istniejących. Preparaty stosowane bezpośrednio na skórę działają długotrwale, łagodzą ból i uczucie napięcia oraz skracają znacznie czas powrotu do zdrowia.

Jednym z dostępnych preparatów do stosowania miejscowego zawierających heparynoid jest HIRUDOID®. HIRUDOID® jest dostępny w postaci maści i żelu, wykazuje skuteczne działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, przyspieszające wchłanianie krwiaków i obrzęków.

Kontakt

STADA Poland Sp. z o.o.

Al. 3 Maja 6 , 05-501 Piaseczno

Tel.: 22 750 38 82

Fax.: + 48 22 737 79 34

Zgłoszenie działań niepożądanych:

Tel.:
+ 48 22 737 79 34
+ 48 608 557 956